45
Грудень 2023року
оплата праці
культура

Оплата праці працівників галузі культури: роз’яснює фахівець Міністерства

Людмила Кудляк , начальник відділу нормування оплати праці Департаменту фінансів Міністерства культури та інформаційної політики
З’ЯСУЄТЕ
  1. чи переглядатимуть розміри тарифних розрядів
  2. як встановити посадові оклади
  3. як нараховувати надбавки та який тарифний розряд встановити

У минулому номері ми ділилися відповідями фахівця Мінкультури на запитання, які стосувалися оплати праці працівників. Запитання були ґрунтовні, складні, а подекуди й гострі. Сьогодні ми не збавлятимемо обертів і продовжимо цю тему. Тож тримайте відповіді на найцікавіші ваші запитання.

Чи має право управління внести у штатний розпис централізованої бухгалтерії надбавку за складність, напруженість у роботі? Чи може начальник управління видати наказ на її виплату один раз на початку року?

У штатних розписах передбачають посади, назви яких визначають згідно з Класифікатором професій, розміри тарифних розрядів відповідно до кожної посади, розміри посадових окладів, а також обов’язкові надбавки й доплати, які визначають нормативні акти Кабміну.

Надбавка за складність, напруженість у роботі до 50% вважають стимулювальною надбавкою, яку виплачують за рахунок економії фонду заробітної плати. Передбачити її на весь рік у штатному розписі не можна.

Як встановити посадові оклади бібліотекарю, якщо він працює у двох бібліотеках по 0,5 ставки?

Умови оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери визначає Постанова № 1298. Умови оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій культури затверджені Наказом № 745. Таблиця 4 Наказу № 745 передбачає Схему тарифних розрядів посад керівних працівників бібліотек, централізованих бібліотечних систем.

Керівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівники бюджетних установ, закладів та організацій культури в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, мають право встановлювати працівникам цих установ, закладів та організацій конкретні розміри посадових окладів та доплат і надбавок до них (п. 3 Наказу № 745).

Якщо працівник працює у двох бібліотеках, то в одній бібліотеці він працює за основним трудовим договором, а у другій — за сумісництвом. За основним місцем роботи працівника беруть на посаду згідно із штатним розписом з відповідним посадовим окладом на повний або на 0,5 окладу.

Стаття 102-1 КЗпП визначає, як оплачувати працю за сумісництвом.

Сумісництвом вважають виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця — фізичної особи.

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Який тарифний розряд встановити для посади головного бухгалтера централізованих бухгалтерій при виконавчих органах міських рад?

Умови оплати праці керівних працівників централізованих бухгалтерій, створених при місцевих державних адміністраціях, міністерствах та республіканських комітетах Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, інших установах та організаціях, визначає розділ XI додатка 2 до Постанови № 1298.

Розміри тарифних розрядів для посади головного бухгалтера централізованих бухгалтерій при виконавчих органах міських рад залежно від групи за оплатою праці передбачає пункт 3 розділу ХІ Постанови № 1298.

Показники для належності областей (крім Київської) та міст (крім Києва і Севастополя) до груп за оплатою праці працівників установ і організацій, посадові оклади в яких установлюють залежно від цих груп, затверджено додатком 1 до Постанови № 614. Розділ «Міста» цього додатку передбачає групи за оплатою праці залежно від чисельності населення. Тобто визначення групи за оплатою праці дає можливість встановити відповідний розмір тарифного розряду головному бухгалтеру в межах, встановлених пунктом 3 розділу ХІ додатка 2 до Постанови № 1298.

Крім того, додатком 3 до Постанови № 1298 затверджено Схему тарифних розрядів посад (професій) професіоналів, фахівців, керівників інших структурних підрозділів і технічних службовців. Вона загальна для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, у тому числі для працівників централізованих бухгалтерій.

Чи актуалізують показники належності до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек і централізованих бібліотечних систем?

Умови оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери визначає Постанова № 1298. На виконання постанови затверджено Наказ № 745. Показники для віднесення до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек та централізованих бібліотечних систем затверджено додатком 7 до Наказу № 745.

Належність бібліотек, централізованих бібліотечних систем до груп за оплатою праці керівних працівників (підтвердження, підвищення або пониження групи) провадить щорічно вищий орган управління, у безпосередньому підпорядкуванні якого вони перебувають, на основі числа користувачів і видачі документів за звітністю в середньому за останні три роки.

Крім того, бібліотеки, централізовані бібліотечні системи належать до відповідної групи за оплатою праці за умови, якщо будуть виконані всі показники, передбачені для цієї групи.

Мінкультури усвідомлює необхідність актуалізувати показники належності до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек та централізованих бібліотечних систем. Зокрема, Мінкультури листом від 17.10.2019 № 2751/15-3/14-19 вже надсилало на погодження до заінтересованих центральних органів виконавчої влади розроблений проєкт наказу «Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18 жовтня 200  р. № 745».

За інформацією Мінфіну, актуалізація показників потребує значних додаткових коштів з державного й відповідних місцевих бюджетів. Тому проєкт наказу не погодили. Мінфін наполягає на фінансово‑економічних розрахунках. У зв’язку з війною зібрати інформацію для фінансово‑економічних розрахунків немає змоги. Мінкультури повернеться до опрацювання цього питання після перемоги.

Чи переглядатимуть розміри тарифних розрядів, визначені в Постанові № 1298?

Упорядкувати умови оплати праці працівників бюджетної сфери можна лише після комплексної актуалізації Постанови № 1298. Зокрема, необхідно переглянути тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів з оплати праці як основи формування розміру посадового окладу.

Мінекономіки звернулось до Мінкультури з проханням переглянути окремі рішення Уряду, згідно з якими встановлюють надбавки, доплати, підвищення посадових окладів для працівників окремих галузей бюджетної сфери (лист від 09.07.2023 № 4707–05/33853-03). Мета моніторингу — упорядкувати оплати праці працівників бюджетної сфери шляхом зростання питомої ваги посадового окладу (тарифної ставки) у загальній сумі заробітної плати.

Мінфін у результаті проведеного аналізу видатків на оплату праці працівників бюджетної сфери встановив, що частка посадового окладу в структурі заробітної плати працівників у розрізі тарифних розрядів становить у середньому від 40% за 1-м тарифним розрядом до 65% за 19-м тарифним розрядом.

Водночас згідно з галузевими наказами й окремими рішеннями Уряду загальна кількість надбавок, доплат, підвищень посадових окладів для працівників окремих галузей бюджетної сфери становить понад тридцять видів.

Розміри тарифних розрядів, визначені Постановою № 1298, не переглядались з 2009 року. Враховуючи, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, розміри заробітної плати робітників без кваліфікації і кваліфікованих працівників з 1-го по 13-й тарифні розряди зрівняли.

Мінкультури неодноразово звертало увагу на необхідність приведення умов оплати праці працівників галузі до єдиного знаменника.