Премія за рахунок економії фонду зарплати: коли можна виплатити
Тримайте роз’яснення ексревізора щодо виплати премій за рахунок економії фонду заробітної плати. З’ясуєте, як визначити фонд економії та чи вплинув на виплату премій воєнний стан. Документально оформите й нарахуєте премії так, що ревізори не матимуть до вас жодних претензій
Щоб заохотити працівників добросовісно й ефективно виконувати свої обов’язки, керівник установи може преміювати працівників. Якщо вашій установі пощастило й ви маєте кошти на виплату премії, читайте, за яких умов можна використати економію фонду заробітної плати на виплату премій працівникам та коли не можна виплачувати премії під час дії воєнного стану.
Які джерела економії фонду зарплати
Кошти на оплату праці бюджетна установа отримує з відповідних бюджетів, від господарської діяльності, якщо вона надає платні послуги, а також з інших джерел.
Потребу в коштах на оплату праці працівників установи визначайте відповідно до штатного розпису, тарифікаційних списків, розрахункового обсягу сум премій, матеріальної допомоги, індексації зарплати й інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Враховуйте також вимоги законодавства, яке регламентує величину мінімальної заробітної плати, оплату відпусток, понадурочних годин, роботи в нічний час, виплату допомоги з тимчасової непрацездатності тощо.
Протягом року бюджетна установа може зекономити фонд оплати праці. Отримати економію фонду оплати праці можете, зокрема, якщо:
- з’явилася вакансія у штатному розписі;
- звільнилися працівники;
- працівникам виплатили допомогу за листками непрацездатності;
- працівники перебувають у відпустках для догляду за дитиною;
- керівник установи зменшує розмір премій, доплат і надбавок, заохочувальних і компенсаційних виплат, які передбачає кошторис на відповідний бюджетний період.
Економію фонду оплати праці визначайте як різницю між фондом оплати праці, затвердженим кошторисом, і тим, що фактично використали.
Куди можна використати економію фонду зарплати
Коли в кошторисі бюджетної установи немає коштів на виплату премій, керівник установи може преміювати працівників за рахунок економії фонду зарплати. Конкретні умови, порядок і розміри преміювання працівників визначайте в положенні про преміювання залежно від наявних коштів на такі цілі.
Положення про преміювання розробляйте самостійно. Враховуйте норми Постанови № 1298, галузевих наказів, розроблених для виконання цієї постанови, та інших нормативно-правових актів КМУ, які визначають умови оплати праці працівників окремих бюджетних установ та організацій. У положенні про преміювання установи визначте коло працівників, які можуть отримувати премії, а також показники й умови преміювання для кожної категорії працівників.
Ефективність преміювання працівників залежить від того, чи правильно й об’єктивно керівник установи визначив і затвердив показники та умови преміювання. У положенні про преміювання обов’язково зазначте всі можливі випадки, коли працівників можна позбавити премій. Визначте, за які конкретно порушення працівника можуть позбавити премії повністю, а за які — частково. Наприклад, якщо працівники не виконують або неналежно виконують посадові обов’язки, прогулюють, запізнюються, мають недоліки в роботі тощо. Якщо цього не зробити, установа виплачуватиме працівнику премію за те, що він виконав показники преміювання.
Отже, бюджетна установа може використовувати економію фонду зарплати як на додаткову заробітну плату, так і на інші заохочувальні й компенсаційні виплати, які передбачають колективний договір, положення про оплату праці й положення про преміювання.
Коли не можна виплачувати премії під час війни
Умови запровадження й розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат установи й організації встановлюють у колективному договорі. Таку норму передбачає стаття 97 КЗпП та стаття 15 Закону № 108. Утім на період воєнного стану дозволено за ініціативою роботодавця зупиняти дію окремих положень колективного договору (ч. 1 ст. 11 Закону № 2136).
Тож такими положеннями можуть бути й ті, які стосуються преміювання працівників. Тобто під час війни можна зупинити або обмежити виплату премій: усіх або якихось конкретних видів.
Положення про преміювання — важливий документ, який є додатком до колективного договору і містить правила й обмеження щодо преміювання працівників. Якщо колективний договір і положення про преміювання не містять заборони виплачувати премію під час дії воєнного стану, премію працівникам можна виплачувати й під час війни.
За яких умов можна виплати премію
Під час перевірки фінансово-господарської діяльності установи, ревізори обов’язково звертають увагу, чи дотримав бухгалтер норм законодавства, коли нараховував заробітну плату працівникам. Результати ревізій засвідчують чимало системних порушень під час нарахування й виплати премій.
Якщо, скажімо, під час формування фонду оплати праці на рік кошти на виплату премій працівникам не передбачили, джерелом виплати премії може стати лише економія фонду заробітної плати. Якщо керівник установи не надасть ревізорам розрахунок, який підтвердить обсяг економії фонду оплати праці, преміювання працівників ревізори тлумачитимуть як порушення. Адже згідно з пунктом 22 Порядку № 228 показники видатків бюджету, які вносять до проєкту кошторису, мають бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним КЕКВ.
Трапляються також ситуації, коли в положенні про преміювання не зазначили, що премію можна виплатити за рахунок економії фонду оплати праці. Тож якщо керівник установи має намір виплатити премію працівникам винятково за рахунок економії фонду оплати праці, треба внести зміни до положення про преміювання в установленому порядку. Лише після цього можна преміювати працівників. Так ревізори не матимуть до керівника жодних претензій.
Пам’ятайте, керівники бюджетних установ мають утримувати чисельність працівників і проводити фактичні видатки на заробітну плату, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень або винагород, матеріальну допомогу лише в межах фонду заробітної плати згідно з кошторисом, який затвердила бюджетна установа.