4
Січень 2023року
оплата праці
лікарняні

Лікарняний сумісника: хто і як оплачуватиме

Дотримайте рекомендацій експерта, щоб уникнути помилок, коли нараховуєте допомогу з тимчасової непрацездатності або з вагітності та пологів суміснику. Адже з 1 січня 2023 року лікарняний сумісника оплачує лише один з роботодавців

Ольга Догадіна , керівник експертної групи «Експертус Кадри»

Оплачуйте лікарняний за сумісництвом, якщо працівнику не призначили допомоги з тимчасової непрацездатності на основ­ному місці роботи. З 1 січня 2023 року нова редакція Закону № 1105 позбавила сумісника виплат за лікарняним, якщо їх виплатять за основ­ним місцем роботи.

Чи оплачувати

Допомогу з тимчасової непрацездатності, допомогу з вагітності та пологів застрахованим особам, зокрема тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору, надають за основ­ним місцем роботи/діяльності або за місцем роботи за сумісництвом/наймом у порядку, що встановлює Кабмін (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105). Тому лікарняний оплатять лише на одному місці роботи.

Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі страхових виплат, які пов­ністю або частково компенсують втрату зар­плати/доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105). Якщо допомогу з тимчасової непрацездатності призначать лише на одному місці роботи або за одним видом діяльності, працівнику частково компенсують втрату зар­плати за період хвороби.

Аналогічна позиція у ПФУ (лист від 12.01.2023 № 800-030401-8/1720):

«в словосполученні «надається за основ­ним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом)» використаний сполучник «або». Це означає, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один…

Частина перша статті 22 Закону № 1105 визначає першочерговість реалізації права застрахованих осіб на допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах страхувальниками за основ­ним місцем роботи/діяльності. Тому допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах призначають та надають застрахованим особам страхувальники за основ­ним місцем роботи.

Якщо застрахована особа не реалізувала цього права на основ­ному місці роботи, допомогу надають за місцем роботи за сумісництвом (наймом)».

Якщо суміснику призначили допомогу з тимчасової непрацездатності на основ­ному місці роботи, упов­новажений із соціального страхування відмовляє в оплаті лікарняного за сумісництвом. Підстава — абзац перший частини першої статті 22 Закону № 1105.

Якщо суміснику не оплатили лікарняного на основ­ному місці роботи, упов­новажений із соціального страхування розглядає лікарняний та призначає допомогу з тимчасової непрацездатності.

Які додаткові документи потрібні

Якщо в електронному кабінеті роботодавця на вебпорталі елек­трон­них послуг ПФУ з’явився е-лікарняний сумісника, попросіть працівника надати довідку з основ­ного місця роботи, що йому не призначали і, відповідно, не виплачували допомоги з тимчасової непрацездатності.

Ще один документ, який має надати сумісник, — довідка про середню зар­плату за основ­ним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково надає довідки про середню зар­плату за місцями роботи за сумісництвом (п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообо­в’яз­ковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266).

Який вигляд має лікарняний сумісника на вебпорталі ПФУ

Сформований листок непрацездатності надсилають страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах — за основ­ним місцем роботи та за сумісництвом, — через кабінет страхувальника на вебпорталі елек­трон­них послуг ПФУ (п. 2 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234).

Якщо для застрахованої особи формують е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, його відображають в елек­трон­них кабінетах усіх страхувальників, з якими працівник перебував у трудових відносинах на момент настання страхового випадку, зокрема і в електронному кабінеті роботодавця за сумісництвом. Е-лікарняні в особистому кабінеті роботодавців за сумісництвом мають особ­ливість, адже це цифрова копія е-лікарняного з основ­ного місця роботи. Вона відрізняється від оригінального документа порядковим номером копії, який додають до унікального номера е-лікарняного:

  • номер лікарняного за основ­ним місцем роботи і в особистому кабінеті застрахованої особи — ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х;
  • номер лікарняного у роботодавця за сумісництвом — ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1.

Якщо працівник працює на декількох підприємствах за сумісництвом, цифра після крапки зростатиме за порядком — .2 і далі. Цифра інформує про те, що це копія е-лікарняного, а застрахована особа працює в роботодавця за сумісництвом. Номер копії не є складовою унікального номера е-лікарняного. Упов­новажений із соцстраху фіксує у протоколі, а бухгалтер вказує у заяві-розрахунку для ПФУ номер е-лікарняного до знака крапки.

Як визначити страховий стаж

Страховий стаж для сумісника, як і для основ­ного працівника, рахуйте за даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообо­в’яз­кового державного соціального страхування (далі — РЗО). За потреби додатково зараховуйте стаж за трудовою книжкою за період до 1 липня 2000 року.

Страховий стаж обчислюють за даними РЗО, зокрема про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообо­в’яз­кове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. За періоди до 1 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 14 Закону № 1105).

ПФУ надає відомості про стаж за формами ОК-5, ОК-7, «Дані про трудовий та страховий стаж» (Додаток 9). На підставі однієї з цих довідок роботодавець визначає страховий стаж, щоб призначити та виплатити допомогу з тимчасової непрацездатності, з вагітності та пологів.

Надомна та дистанційна робота — під егідою профспілок
№ 4, 2023
Атестація педагогів у 2022/2023 навчальному році: 8 розв’язків нетипових ситуацій