15
Квітень 2025року
податки і збори
ЄСВ

Яку ставку ЄСВ застосувати в разі автоматичного продовження інвалідності до оцінювання

Статус є, а підтвердження немає… Знайома ситуація? Чи можна застосовувати пільгову ставку ЄСВ, коли документи зависли між старим і новим порядком? Податківці дали відповідь, і вона приємно дивує. Хоча є нюанси. Про все це детально — у нашому відео

Ірина Чигир , експерт із податкового обліку Експертус Головбух, Київ

Привід для нашої розмови — роз’яснення податківців стосовно пільгової ставки ЄСВ до доходу осіб з інвалідністю, яким призначили переогляд після 01 січня 2025 року і які не змогли його своєчасно пройти.

Нагадаємо. До доходу працівника з інвалідністю роботодавці можуть застосовувати ставку ЄСВ 8,41%. Умова — працівник має підтвердити статус особи з інвалідністю. Підтвердженням є засвідчена копія довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії (пп. 5 п. 2 розд. III Інструкції № 449).

Однак починаючи з 1 січня 2025 року експертизу проводять експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Ними замінили МСЕК. Відтоді експертні команди формують документи для осіб, яким встановили (підтвердили) інвалідність. Відповідно, змінилися й документи, якими підтверджують встановлення або продовження особі інвалідності.

Згідно із Законом № 4170 цих документів два:

  • виписка або довідка до акта огляду МСЕК, видана до 31.12.2024;
  • витяг із рішення експертної команди, видане з 01.01.2025.

На підставі підтвердних документів особам оформлюють або продовжують пільги, пенсії, допомогу, компенсації, надбавки, інші соціальні гарантії тощо.

Якщо особі з інвалідністю призначили повторний огляд із 01 січня 2025 року, але вона не змогла його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжують до дати ухвалення рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 01.07.2025. Проте окремого документа, який підтверджує продовження строку інвалідності, у цьому разі не видають.

Тож виходить, що фактично працівник має статус особи з інвалідністю, а за документами його не має. Через це роботодавці стикнулися з невизначеністю: яку ставку ЄСВ застосовувати до заробітку працівника, який огляду ще не пройшов, але строк інвалідності йому продовжили.

Податківці роз’яснювали: роботодавець може застосовувати ставку ЄСВ 8,41%, якщо особа має чинну довідку до акта огляду МСЕК, видану до 31.12.2024, або витяг із рішення експертних команд (лист ДПС від 26.02.2025 № 1009/ІПК/20-40-24-07-05).

Однак у своєму загальному інформаційному ресурсі податківці оприлюднили консультацію з лояльнішим розв’язанням питання. Контролери зазначають: якщо строк дії довідки МСЕК закінчився до 01.01.2025, а повторного огляду особа не пройшла, до 01.07.2025 щодо працівника можна застосовувати ставку єдиного внеску 8,41%, а починаючи з 01.07.2025 треба застосовувати 22%.

Якщо працівник пройшов медогляд у 2025 році й це підтверджує витяг із рішення експертної команди, застосовуйте ставку ЄСВ 8,41%.

Зміна позиції контролерів не може не надихати. Але маємо враховувати, що законодавство вимагає документально підтвердити право на пільгову ставку ЄСВ. Тож ухвалюйте рішення виважено.

Ще більше робочих ситуацій та рішень знайдете в е-журналі «Головбух Бюджет».

До зустрічі!

Викладацька діяльність директора школи: чи укладати трудовий договір за сумісництвом
№ 15, 2025
Що робити, коли військовозобов’язаному працівнику виповнюється 60 років