11
Березень 2025року
бюджетний процес
перевірки і контроль

Що робити, якщо ревізори виявили збіг графіків роботи працівників

Ревізори можуть засумніватися в правомірності видатків на оплату праці сумісників, якщо їхній графік роботи збігається з графіком за основним місцем роботи. Які аргументи підготувати бюджетній установі на свій захист — розповімо у відео

Людмила Кравченко , керівник групи експертів із бюджетного обліку Експертус Головбух, Київ

Ревізори встановили, що графіки роботи за основним місцем роботи працівників збігаються з графіками роботи за сумісництвом? В акті ревізії зазначили, що сумісники отримували заробітну плату за невідпрацьований робочий час? Вихід є. З’ясуймо, що робити в цій ситуації.

Зазвичай керівники та бухгалтери установ погоджуються й підписують акт ревізії без заперечень. Далі — отримують вимогу відшкодувати завдані бюджету збитки. Керівник звертається до працівників, щоб вони написали заяви з проханням утримувати із зарплати щомісячно суми відшкодувань. Добровільно працівники відшкодовувати ці суми, звісно, не хочуть, адже вважають, що належно виконували свою роботу. Тож установи здебільшого звертаються до судів, щоб ті стягли з працівників незаконні виплати.

Суди переважно стають на бік працівників. Визнають, що вони законно отримували заробітну платну за фактично виконану роботу за сумісництвом*.

* Рішення Олександрівського районного суду Кіровоградської області у справі № 397/1260/16-ц.
Рішення Рівненського міського суду Рівненської області у справі № 569/25605/21.

Чому ж так виходить? Тому що головний аргумент установ в суді — акти ревізії.

Однак суди визнають акти ревізії неналежним доказом, який не дає повного бачення ситуації. Довести треба те, що працівник фактично не виконував робіт.

Чому ж тоді керівник і бухгалтер так легко погоджуються з ревізорами? На підставі чого? На підставі нашвидкуруч складених графіків змінності у своїй установі або в установі, якій надіслали запит чи провели зустрічну звірку?

Єдиний правильний вихід — надати ревізору обґрунтовані пояснення та копії підтвердних документів. Ситуація склалася б навпаки, якби бухгалтер:

  • пояснив, що бухгалтерія нараховує зарплату працівникам лише на підставі первинних документів за фактично виконану роботу;
  • поставив під сумнів документи іншої установи, які підтверджують збіг графіків;
  • надав письмові пояснення інших працівників установи, які можуть підтвердити, що сумісники фактично виконували роботу. 

У цьому разі ревізори не мали б підстав звинувачувати установу в незаконно нарахованій зарплаті.

Отже, якщо ревізори виявили збіг графіків роботи працівників, надайте їм документальні докази того, що працівники виконували роботи, а ви законно нараховували їм заробітну плату.

Ще більше інформації про нарахування зарплати працівникам шукайте в е-журналі «Головбух Бюджет». Долучайтесь до спільноти однодумців у наших соцмережах, щоб завжди бути в курсі змін.

До зустрічі!

Зміна ціни в договорі на електроенергію: поради для замовників
№ 11, 2025
Чи оплачувати лікарняний внутрішньому суміснику за рахунок ПФУ