Запідозрили ревізора в неправомірних діях? Розповідаємо, де шукати істину
- які дії ревізорів суди визнають неправомірними
- що допоможе вирішити судовий спір на користь установи
Керівник установи та бухгалтер зазвичай довіряють ревізорам і впевнені, що ревізію ті проводять об’єктивно та правильно. Утім, це не завжди так. Ревізори також можуть помилятися. Якщо контролери припустяться помилок під час перевірки — керівник установи матиме підставу оскаржити їхні вимоги. Тож щоб отримати акт ревізії без порушень, упіймайте ревізора на порушенні процедури проведення ревізії.
Яких помилок припускаються ревізори
Для того щоб підтвердити власну компетентність та продемонструвати, що ревізію провели «продуктивно», кожен ревізор намагається запротоколювати якнайбільше порушень. Адже від результатів ревізії залежить розмір зарплати ревізора. Для того щоб досягти своєї мети, ревізори часто порушують процедуру проведення ревізії. Тому посадові особи установи мають уважно контролювати дії ревізорів і за потреби оскаржувати їх. Головне — не боятися і дати зрозуміти ревізорам, що ви готові обстоювати свої аргументи. Ознайомтеся з найпоширенішими помилками ревізорів.
Ці помилки контролерів ставлять під сумнів законність вимог, які вони виносять на акт ревізії.
Як суди реагують на помилки ревізорів
Як показує практика ревізій, більшість посадових осіб установи погоджується з висновками ревізорів. Утім, є й ті, хто певен, що все робили правильно, тому підписують акт ревізії із запереченнями.
Якщо керівник установи впевнений у правоті своїх дій, він може обстояти свою позицію в суді. Для цього слід подати позов до суду на неправомірні дії ревізорів, які зафіксували в акті ревізії неправильні висновки. Як суди реагують на помилки ревізорів — допоможе з’ясувати судова практика.
суд підтвердив протиправні дії ревізорів
СУТЬ СПРАВИ
Керівник установи звернувся до суду з позовом, у якому попросив визнати:
- неправомірними дії посадових осіб Держаудитслужби щодо порушення порядку організації ревізії. Зокрема, в частині надання відповідних направлень, повідомлень, підстав і строків продовження заходів державного фінансового контролю; оформлення результатів ревізії в акті ревізії на підставі матеріалів, які зібрали з порушенням порядку організації та проведення ревізії;
- протиправною і скасувати вимогу Держаудитслужби від 06.09.2021 № 040404-15/7297-2021 «Про усунення виявлених порушень»;
- протиправним і скасувати попередження Держаудитслужби про неналежне виконання бюджетного законодавства від 09.09.2021 № 040404-15/7379-2021.
Керівник установи обґрунтував свої позовні вимоги тим, що всі розпорядчі документи про організацію та проведення ревізії Держаудитслужба видала поза межами своїх повноважень (повідомлення про початок, зупинення, поновлення, продовження ревізії).
Спір — це юридичний конфлікт
між учасниками правовідносин, який виникає через те, що вони по-різному розуміють взаємні права та обов’язки, що перешкоджає реалізувати їх
Суд дослідив матеріали справи, заслухав доводи представників сторін, з’ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов; оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті і виніс відповідне рішення.
РІШЕННЯ СУДУ |
суд визнав, що ревізори направили акт ревізії з порушенням строків
СУТЬ СПРАВИ
Керівник об’єкта контролю звернувся до суду з позовом, у якому після уточнення позовних вимог просив суд:
- визнати протиправними дії ревізорів у частині порушення порядку направлення об’єкту контролю для ознайомлення та підписання акта ревізії фінансово-господарської діяльності;
- визнати протиправними дії ревізорів, виражені в ненаданні об’єкту контролю копій належно оформлених додатків до цього акта ревізії;
- зобов’язати ревізорів направити на адресу об’єкту контролю копії всіх додатків до акта ревізії фінансово-господарської діяльності, на які є посилання в акті, оформлені належно.
Суд встановив, що відповідач:
- направив позивачу акт ревізії з порушенням строків, які встановлює законодавство;
- не надав позивачу на ознайомлення додатки до акта ревізії;
- позбавив позивача права ознайомитися з результатами перевірки (ч. 7 ст. 19 Господарського кодексу України; ГК).
РІШЕННЯ СУДУ |
Також суд зобов’язав відповідача надати позивачу копії всіх належно оформлених додатків до акта ревізії (справа 22-а-7875/09 від 15.06.2009).
Незаконні дії чи бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можна оскаржити в судовому або адміністративному порядку. Якщо доведеться обстоювати свої інтереси в суді, заздалегідь підготуйте аргументи та правильно вибудуйте лінію захисту. Це допоможе вирішити спір на вашу користь
РЕЗЮМУЄМО