Виплати військовим з 1 лютого: вісім відповідей про новий підхід
- від чого залежить виплата додаткової грошової винагороди військовослужбовця
- яке мінімальне грошове забезпечення військовослужбовця
Міноборони Наказом № 44 внесло зміни до Порядку № 260, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Причина — потреба оптимізувати видатки держбюджету та встановити справедливу фінансову нагороду для тих, хто виконує завдання в районах бойових дій, але не бере безпосередньої участі в боях.
Хто отримуватиме грошей більше та від чого залежатимуть такі виплати, роз’яснив заступник начальника управління соціальної підтримки — начальник відділу грошового забезпечення та заробітної плати Департаменту соціального забезпечення Міноборони полковник Олег Рогаль.
Що змінилося
Порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Сил оборони України та працівникам МВС змінився з 1 лютого 2023 року. Тепер виплати напряму залежать:
- від районів, де перебувають військовослужбовці;
- складності і специфіки бойових чи спеціальних завдань, які вони виконують.
Рішення змінити підхід до нарахування додаткової грошової винагороди стосується тилових підрозділів та військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій. Мета — дотримати принципу справедливості у стимулюванні воїнів сил безпеки і оборони України.
30 тис. грн
виплачують військовослужбовцю тільки за період, коли він виконує бойові або спеціальні завдання
Новий підхід застосовуватимуть до виплати 30 та 100 тис. грн, які уряд запровадив Постановою № 168. Підставою переглянути Порядок № 260 стали доручення КМУ від 29.06.2022 № 16355/0/1-22 та від 08.07.2022 № 16355/0/1-22. Ці документи стосувалися нагальної необхідності оптимізувати видатки Державного бюджету. Також бралося до уваги доручення Мінекономіки від 13.09.2022 № 16355/6/1-22 щодо формування єдиного підходу у визначенні порядку та умов здійснення виплат, які передбачає Постанова № 168.

Тепер надбавки у 100, 50 і 30 тис. грн отримуватимуть лише військові, залучені до виконання бойових (спеціальних) завдань, а також штаби та управління. Зміни й уточнення стосуються також:
- нарахувань за поранення;
- виплат у випадку порушень дисципліни, пияцтва, залишення місця служби, дезертирства, добровільної здачі в полон, членоушкодження тощо.
Нова інформація — нові запитання. Тож пропонуємо ознайомитися з роз’ясненнями фахівця Міноборони.

Виплати додаткової винагороди 100 тис. грн військовослужбовцям, які беруть участь у бойових діях безпосередньо на лінії зіткнення, не зміняться. Однак з 1 лютого збільшиться розмір щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців у середньому на 50%. Тобто якщо військовослужбовець отримував 13 тис. грн, то з 1 лютого отримуватиме мінімальне грошове забезпечення понад 20 тис. грн — три мінімальні заробітні плати. На «передній» лінії військовослужбовець з мінімальним грошовим забезпеченням 20 тис. грн отримуватиме разом із додатковою винагородою 100 тис. грн — 120 тис. грн на місяць.


Крім військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях на лінії зіткнення, 100 тис. грн отримуватимуть за час виконання бойових завдань:
- військовослужбовці ракетних військ і артилерії;
- льотчики за час виконання польотів у районах ведення бойових дій;
- моряки;
- військові медики;
- військовослужбовці зенітно-ракетних і протиповітряних військ, які виконують завдання в районі проведення бойових дій.


Винагороду 30 тис. грн щомісяця отримуватимуть військовослужбовці, які входять до складу угруповань Сил оборони країни і виконують бойові або спеціальні завдання згідно з бойовими наказами або розпорядженнями командирів військових частин. Крім того, таку винагороду отримуватимуть військовослужбовці, які виконуватимуть завдання всебічного забезпечення угруповань Сил оборони, а також військовослужбовці, які перебувають у підрозділах, що зараховані до складу резерву Головнокомандувача Збройних Сил України. Виплачуватимуть 30 тис. грн тільки за період виконання цих бойових спеціальних завдань.

Грошову винагороду не отримають військовослужбовці, які несуть службу у військових частинах та підрозділах, що не входять до складу угруповань Сил оборони або резерву Головнокомандувача і перебувають поза межами районів бойових дій. Це можуть бути навчальні центри, органи військового управління, тилові бази тощо.

Військовослужбовець отримуватиме щомісячну додаткову винагороду 30 тис. грн, якщо він проходить службу в підрозділі у складі угруповань Сил оборони країни або в резерві Головнокомандувача Збройних Сил України і не перебуває в районі ведення бойових дій. Умова — виконує бойові спеціальні завдання за наказами командирів підрозділів бойових частин.

Підрозділ, який перебував на передовій, а тепер — поза межами району бойових дій, може залишатися в складі угруповань Сил оборони або в резерві Головнокомандувача. І військовослужбовці цього підрозділу також можуть виконувати бойові або спеціальні завдання. Якщо вони таки виконують ці завдання, матимуть право отримати додаткову винагороду 30 тис. грн, навіть поза межами районів бойових дій.

Винагороду 30 тис. грн виплачують тільки за період, коли військовослужбовець виконує бойові або спеціальні завдання. Тобто військовослужбовець, який перебуває на лікарняному і не виконує ніяких бойових завдань, за період лікування винагороду 30 тис. грн отримувати не буде.

Військовослужбовець, який дістав поранення, контузію або травму, пов’язану із захистом Батьківщини, за весь час лікування отримає винагороду в розмірі 100 тис. грн. Також цю винагороду зберігають за час відпустки після лікування, якщо поранення було важким. Ступінь важкості поранення визначають військові лікарські комісії.
