5
Лютий 2023року
звітність
податкова

Подайте звіт неприбутківця до 1 березня

До форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації змін цьогоріч не вносили. Незмінним залишилося й те, що бюджетники не мають інструкції, як його запов­нювати. А от запитання в них є. Допоможемо!

Олена Сердюк , провідний експерт із податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, доцент

Бюджетна установа — неприбуткова організація (п. 133.4 Податкового кодексу України). Проте поінформувати ДПС, які доходи отримала і куди витратила — зо­бо­в’я­зана. Адже статус неприбутковості можна і втратити, якщо не дотримати цільового використання коштів. Така інформація — Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, форму якого Мінфін затвердив наказом від 17.06.2016 № 553 (далі — Звіт).

Як звітувати

Звітують неприбутківці раз на рік — протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року. За підсумками 2022 року відзвітуйте не пізніше 1 березня 2023 року.

Складіть Звіт за звичною формою — змін до неї не вносили. Тип — «Звітний» (фрагмент 1). Подавайте Звіт до ДПС за основ­ним місцем обліку.

У графі 8 зазначте ознаку неприбутковості для бюджетних установ — 0031(фрагмент 2).

Які рядки запов­нити у Частині І

Форма Звіту передбачає для бюджетників окремі показники (фрагмент 3). Запов­нюйте їх на підставі даних бюджетної звітності.

У рядках 1.1—1.3 частини I Звіту відобразіть доходи у вигляді:

  • фактично одержаного фінансування за загальним фондом;
  • залишків коштів на спеціальних рахунках, що перейшли з попереднього року;
  • доходів, що зараховані на рахунки спеціального фонду установи згідно із затвердженим у встановленому порядку кошторисом.

У рядках 2.1 та 2.2 частини I Звіту зазначте:

  • суму видатків за загальним фондом
  • та суму видатків за спеціальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів (фрагмент 4).

Решту рядків Частини І Звіту бюджетники не запов­нюють.

Які доходи і видатки зазначати

Інструкції щодо запов­нення Звіту для бюджетних установ немає. І щороку виникає запитання: які доходи і видатки зазначати у Звіті — фактичні чи касові? Подивимося, що з цього приводу кажуть податківці:

Формування доходів та видатків, що відображаються у Звіті, здійснюється за правилами бухгалтерського обліку, тобто у момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів.

ЗІР, категорія 102.04

В ІПК ДПС від 19.05.2021 № 1904/ІПК/99-00-21-02-02-06, наданій саме бюджетній установі, податківці також наголошують, що формування доходів та видатків здійснюється за правилами бухгалтерського обліку.

А от і платники, і експерти вважають, що податківці не враховують специфіку звітування бюджетників. Тож Звіт потрібно запов­нювати на підставі даних бюджетної звітності про касові доходи та видатки.

Що не запов­нювати

Зважаючи на специфіку діяльності бюджетних установ, Частину ІІ Звіту залишайте не запов­неною. Адже її запов­нюють лише тоді, якщо використали доходи не за цільовим призначенням. У загальному випадку вона має бути порожньою.

Не запов­нюйте й Додаток ГД. Інформацію про гуманітарну допомогу врахуєте у рядках 1.3 та 2.2 Частини І Звіту.

Яку фінзвітність додати

До Звіту додайте річну фінансову звітність.

Податківці на офіційному порталі роз’яснюють, що суб’єк­ти державного сектору разом зі Звітом подають такі форми фінансової звітності:

  • Баланс (форма № 1-дс);
  • Звіт про фінансові результати (форма № 2-дс);
  • Звіт про рух грошових коштів (форма № 3-дс);
  • Звіт про власний капітал (форма № 4-дс);
  • Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5-дс).

Форма Звіту пропонує бюджетним установам подавати Звіт про результати фінансової діяльності (форма № 9д, № 9м). Але він втратив чинність, тому установи його не подають.

Підтвердженням подання фінансової звітності разом зі Звітом є позначка «+» у Звіті у клітинці «ФЗ» таблиць «Наявність додатків» та «Наявність поданих до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації додатків — форм фінансової звітності» (фрагмент 5).

Як подати допов­нення до Звіту

У разі потреби разом зі Звітом можна подати допов­нення довільної форми. Подавайте допов­нення з поясненням мотивів його подання. Зазначте про це у Звіті. Якщо подаєте звітність в електронній формі, допов­нення також подайте в електронній формі. Можете надати пояснення до рядків 1.1—1.3 та 2.1—2.2 (фрагмент 6).

Чи дотримувати тотожності доходів і видатків

Звіт не вимагає, щоб доходи обо­в’яз­ково дорівнювали видаткам. Адже можете й не встигнути витратити доходи протягом звітного року. Тоді доходи за рік перевищать видатки. Але таке перевищення не оподатковують податком на прибуток.

Бюджетна установа, внесена до Реєстру, не сплачує податок на прибуток з доходів, передбачених кошторисом та отриманих у законодавчо встановленому порядку. Умова — такі доходи відповідно до кошторису використовує тільки для фінансування видатків на своє утримання, реалізацію мети, завдань та напрямів діяльності, що визначені установчими документами, та не здійснює розподіл доходів серед:

  • зас­нов­ників (учасників);
  • членів такої організації;
  • працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску);
  • членів органів управління та інших по­в’я­за­них з ними осіб.

Часу до граничної дати подання Звіту — менше ніж місяць. Скористайтеся ним, щоб запов­нити його зважено й точно.

Реєстрація бюджетних зобов’язань за договорами після змін у Порядку № 309
№ 5, 2023
Відеороз’яснення: Звіт неприбутківця-бюджетника