Воєнний шлях допомоги за е‑лікарняним: де бухгалтерська зупинка
- що впливає на час отримання лікарняних
- коли роботодавець починає призначати допомогу
Війна не скасовує хвороби. Люди хворіють, а отже їм потрібно оформляти лікарняні. Фонд соціального страхування (ФСС) ні на день не призупиняв фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат попри бойові дії. Цього року українці вже отримали понад 13 мільярдів гривень лікарняних і декретних. Виплати отримали більше ніж 2 мільйони працівників. ФСС дав пораду, як отримати допомогу за електронним лікарняним під час війни.
Як ФСС фінансує лікарняні
Допомогу з тимчасової непрацездатності ФСС фінансує на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець оформлює та подає до ФСС за відповідним електронним лікарняним. Адже е-лікарняний містить лише інформацію про непрацездатність, а фінансові дані в ньому відсутні — зокрема, сума допомоги. Тому його має опрацювати бухгалтер.
Однак працівник може отримати лікарняні й без участі роботодавця, напряму від ФСС. А саме, якщо роботодавець через бойові дії не має можливості опрацювати листок непрацездатності і подати його до ФСС на оплату або не може гарантувати виплату працівнику отриманих від ФСС коштів тощо. У таких ситуаціях ФСС радить працівнику особисто або через законного представника звернутися до відділення ФСС за місцем реєстрації чи обліку як внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Фахівці ФСС нарахують допомогу без роботодавця, а кошти надійдуть на особисту банківську картку працівника.
Працівник має подати такі документи:
- паперовий листок непрацездатності або номер е-лікарняного;
- копії 1—4-ї, 11—16-ї сторінок паспорта або сторінки з відповідною інформацією іншого документа, що посвідчує особу;
- довідку про присвоєння реєстраційного номера картки платника податків.
За наявності працівник подає також інші документи, що підтверджують право на пільги, розмір заробітної плати тощо. Довідку про взяття на облік як ВПО в цьому випадку не вимагають, однак можна подати і її.
На час, коли працівник отримає лікарняні, впливає дата отримання ФСС заяви від роботодавця, а не дата створення е-лікарняного. Тому у всіх звітностях ФСС про стан фінансування орієнтуйтеся саме на дату прийняття заяви.
Після того як лікар створить медичний висновок про тимчасову непрацездатність, за ним автоматично сформується е-лікарняний. Працівник має повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом — наприклад, телефоном.
Роботодавці — і основний, і за сумісництвом бачитимуть е-лікарняний у своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття. Але призначати допомогу почнуть тільки після того, як завершиться визначений період непрацездатності і сплине строк, у який лікарі можуть внести зміни.
Отримати допомогу від ФСС в разі хвороби або вагітності можна навіть тоді, коли працівник евакуювався за кордон. Щоб отримати допомогу від ФСС з-за кордону, працівник має звернутися до місцевого лікаря в країні, де перебуває, та отримати документальне підтвердження тимчасової непрацездатності.
Після того як український лікар створить медвисновок, е-лікарняний сформується автоматично для всіх працевлаштованих. Такий створений без особистого прийому лікарняний є підставою отримати допомогу від ФСС.
Як роботодавець призначає допомогу
Коли е-лікарняний змінить статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги. Спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства. Вона розгляне документи і протягом 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного ухвалить рішення щодо надання матеріального забезпечення. Датою видачі вважають восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах — восьмий день з дати відкриття.
За п’ять днів
бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує заяву-розрахунок і передасть її до ФСС на оплату
Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФСС на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. ФСС радить подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.
Саме дата отримання ФСС заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам не варто втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви. Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФСС.
Щоб орієнтуватися у щоденній звітності Фонду, потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за лікарняним прийняли на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця або у відділенні Фонду, де він зареєстрований.
Інформація щодо стану фінансування оновлюється в телеграм-каналі ФСС за тегом #фінансування_оперативно.
Як перераховують кошти роботодавцям
Після того як ФСС профінансує допомогу, він направляє платіжні доручення на списання коштів зі свого рахунку і перерахування їх на рахунки роботодавців у найкоротші строки. Однак у період війни ці строки можуть подовжитися. Проте ФСС постійно стежить за фінансуванням. Щойно кошти надходять на рахунки роботодавців, ФСС оновлює інформацію про це у звітності за тегами #фінансування_страхувальників, #фінансування_лікарняні і #фінансування_декретні.
Роботодавець виплатить допомогу застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги термін, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після того, як кошти надійдуть від ФСС.