44
Листопад 2022року
кадрова практика
відпустки і звільнення

П’ять роз’яснень Держпраці про відпустки та звільнення під час воєнного стану

Людмила Кравченко , керівник групи експертів із бюджетного обліку Експертус Головбух
З’ЯСУЙТЕ, ЧИ МОЖНА
  1. звільнити працівника за відсутності заяви про звільнення
  2. відмовити працівникові у відпустці будь-якого виду

Щоб допомогти керівникам і бухгалтерам швидко знайти відповіді на запитання, Держпраці постійно надає актуальні роз’яснення з питань трудового законодавства. Але ж усі не переглянеш, а помилки ­можуть коштувати чималих сум із власної кишені у вигляді штрафів. Тож якщо ви раптом пропустили щось важливе і корисне, тепер зможете надолужити. Пропонуємо ознайомитися з найактуальнішими запитаннями-відповідями про відпустки та звільнення.

Чи можна звільнити працівника, якщо він без попередження виїхав за кордон під час воєнного стану?

Звільняйте працівників за процедурами, які передбачає законодавство, — за власним бажанням та за угодою сторін на підставі заяви працівника. Якщо працівник залишив робоче місце і не виконує свої трудові обов’язки через воєнні дії, це не можна розглядати як прогул без поважної причини.

Як же бути: що зазначати в табелі і чи зберігати заробіток за працівником? Держпраці рекомендує за відсутності заяви не роз­в’я­зу­вати питання щодо звільнення працівника, аж поки не закінчаться бойові дії. У табелі обліку використання робочого часу проставляйте позначку «інші причини відсутності». Підстав зберігати заробіток за таким працівником немає.

Якщо є потреба виконувати обов’язки відсутнього працівника, прийміть на його місце іншого на умовах строкового трудового договору.

Роз’яснення ГУ Держпраці у Харківській області

Чи можна у період воєнного стану звільнити працівницю установи, якщо вона перебуває у декретній відпустці?

Ні, працівницю-декретницю звільняти не можна.

Нагадаємо відповідні законодавчі норми. Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надають відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 18 Закону № 504). Відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають за заявою матері, батька дитини або осіб, що зазначені в частині третій статті 18 Закону № 504, пов­ністю або частково в межах установленого періоду та оформляють наказом (розпорядженням) власника або упов­новаженого ним органу (ст. 20 Закону № 504).

Особам, зазначеним у частині третій статті 18 Закону № 504, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають на підставі довідки з місця роботи (нав­чання, служби) одного з батьків дитини про те, що вони вийшли на роботу до закінчення цієї відпустки. Це не стосується осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку, прийомних батьків і батьків-вихователів.

Держпраці застерігає, що звільняти вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років), одиноких матерів за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця законодавство не дозволяє. Крім випадків пов­ної ліквідації установи, організації, коли допускається звільнення з працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП). Таких жінок обо­в’яз­ково потрібно працевлаштувати у випадку, якщо їх звільнили після того, як закінчився строковий трудовий договір. На період працевлаштування за ними зберігають середню заробітну плату, але не більше трьох місяців з дня, коли закінчився строковий трудовий договір.

Звичні норми трудового законодавства змінив Закон № 2136. Під час воєнного стану допускають звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці — крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136).

Дата звільнення — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки.

Роз’яснення Східного міжрегіонального управління Держпраці

Чи можна у період війни надати додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю 7 календарних днів, якщо працівник уже був в основній відпустці 24 дні?

Так, додаткові відпустки під час дії воєнного стану надавайте без обмежень. У період дії воєнного стану щорічну основ­ну оплачувану відпустку надавайте працівникам тривалістю 24 календарних дні (ст. 12 Закону № 2136). Тобто зазначена норма не обмежує права працівника отримати щорічні додаткові та інші відпустки, які передбачає законодавство.

Утім, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у відпустці будь-якого виду, якщо працівник залучений виконувати роботи на об’єктах критичної інфраструктури. Це не стосується відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Роз’яснення ГУ Держпраці у Київській області

Чи надавати щорічну відпустку за графіком, якщо працівниця перебуває за кордоном і працює дистанційно?

Так, надавайте відпустку за графіком.

У період дії воєнного стану сторони трудового договору ­можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який роботодавець та працівник обрали за згодою (п. 2 ст. 7 Закону № 2136).

Працівник, який виконує свою роботу дистанційно або виїхав за кордон, та роботодавець повинні домовитися про альтернативні способи обміну документами, наприк­лад за допомогою електронної пошти чи месенджерів: вайбер, ватсап, телеграм тощо. Погоджений спосіб обміну документами треба зазначати в нормативних документах роботодавця.

Держпраці наголошує, що власник або упов­новаженим ним орган зо­бо­в’я­заний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки за графіком не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну (ч. 5 ст. 79 КЗпП). Після того як отримає від працівника заяву на відпустку, роботодавець повинен оформити відпустку наказом на підставі цієї заяви.

Роз’яснення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області

Чи може роботодавець видати працівникам трудові книжки?

Роботодавець може видати працівникові трудову книжку:

  • якщо працівник звільняється (ст. 47 КЗпП);
  • після того як завершиться включення Пенсійним фондом до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообо­в’яз­кового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1217);

Трудову книжку видавайте працівникові під підпис.

Роз’яснення Управління Держпраці у Житомирській області

Субвенція на відновлення об’єктів критичної інфраструктури: хто і за яких умов отримає
№ 44, 2022
За якими Особливостями проводити закупівлі військовій адміністрації