Зміни в переліку дозволених видатків: фінансових можливостей побільшало
Війна вишикувала видатки установ у чергу — нині казначейське обслуговування підпорядковується ресурсній забезпеченості єдиного казначейського рахунку. Якими видатками за кошти загального і спеціального фондів поповнилася друга черга — прокоментуємо
Час від часу уряд переглядає і розширює видатки, які Казначейство проводить у другу чергу. Такі видатки визначає пункт 19 Порядку № 590. Нещодавно КМУ Постановою № 1253 вкотре змінив цей пункт. Зміни набрали чинності з 10 листопада 2022 року. Що ж очікувати бухгалтерам від чергового оновлення, розглянемо далі.
Як Казначейство проводить видатки
Казначейство та його органи виконують повноваження відповідно до Порядку № 590 — здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів та коштів інших клієнтів в умовах воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
Черговість видатків визначає пункт 19 Порядку № 590. Що додала до нього Постанова № 1253, розглянемо далі.
Які видатки додали
Відтепер установи можуть проводити видатки на будівництво споруд цивільного захисту, а не лише на їх ремонт та облаштування, як було раніше. Такі видатки можна проводити у другу чергу як за кошти загального, так і за кошти спеціального фонду.
Внесені зміни й до виплати винагороди присяжним. Тепер відповідні територіальні управління Державної судової адміністрації України за рахунок коштів бюджетної програми на здійснення правосуддя можуть проводити видатки на виплату винагороди присяжним за кошти як загального, так і спеціального фонду.
Видатки на оплату послуг
із соціальної та професійної адаптації ветеранів війни, учасників Революції Гідності та членів їх сімей проводитимуть за кошти загального фонду
У другу чергу за кошти загального фонду можна також проводити видатки на часткову компенсацію процентів, які сплачують банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, що їх отримали громадяни на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла.
Оновлений пункт 19 Порядку № 590 дозволяє проводити видатки на дослідження і розроблення, а також окремі заходи з виконання державних (регіональних) програм і за кошти спецфонду. До цього такі видатки проводили у другу чергу лише за рахунок коштів загального фонду.
За кошти загального фонду у другу чергу пункт 19 Порядку № 590 передбачає видатки на оплату послуг з психологічної реабілітації ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, постраждалих учасників Революції Гідності. Сюди додали й видатки на оплату послуг із соціальної та професійної адаптації таких осіб.
Зміни розширили абзац 5 підпункту 2 пункту 19 Порядку № 590, який визначає використання у другу чергу інших коштів. Додали видатки:
- на оплату листків непрацездатності;
- виплату депонованої заробітної плати;
- компенсаційні виплати «чорнобильцям» та інші соціальні виплати;
- використання особистих коштів засуджених та ув’язнених;
- сплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого;
- повернення застави, що не була звернена в дохід держави;
- повернення коштів, перерахованих як забезпечення виконання договору;
- повернення забезпечувальних депозитів орендарям.
Також додали видатки органів державної виконавчої служби для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплат стягувачам, у т. ч. сплата аліментів відповідно до рішення суду.
Зміни до Порядку № 590 торкнулися і закладів освіти. Тепер за кошти загального та спеціального фондів можна проводити видатки на оплату послуг з видання підручників та посібників для здобувачів освіти та працівників закладів освіти. Також у другу чергу за кошти загального фонду можна проводити видатки на доставку підручників та зберігання резервного фонду навчальної літератури, а за кошти спецфонду — видатки на оплату послуг з проведення експертиз електронної версії підручників.
Оновлений пункт 19 Порядку № 590 надав також можливість придбавати та виготовляти за кошти як загального, так і спеціального фонду у другу чергу студентські (учнівські) квитки державного зразка та їх картки, класні журнали та залікові книжки.