36
Вересень 2022року
звітність
податкова

Виплати військовим і тероборонівцям у Податковому розрахунку за ІІІ квартал: п’ять ситуацій

Часто роз’яснення міністерств і ДПС до новацій законодавства різняться. Немає однозначності, наприк­лад, у тому, як відображати у звітності виплати мобілізованим працівникам. Тож ми зібрали найпоширеніші ситуації й на прикладах і зразках показали, як відзвітувати про ці виплати

Світлана Лістрова , експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

На сьогодні роботодавці ­можуть не зберігати чи зберігати середній заробіток за призваними на військову службу. Для добровольців діють свої правила, а для деяких категорій — спецнорма. Від ситуації залежить, як показувати виплати у звітності.

Які підстави зберігати середній заробіток

Зберігати чи ні середній заробіток захисникам — це питання набуло актуальності після того, як Закон № 2352 вніс зміни до частини третьої статті 119 КЗпП. Як наслідок, з 19.07.2022 скасували збереження середнього заробітку військовим під час дії особ­ливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

Виплат позбавили одразу кілька категорій працівників, призваних на військову службу:

  • строкову;
    • за призовом осіб офіцерського складу;
    • за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період,
    • за призовом осіб з числа резервістів в особ­ливий період;
  • за контрактом, зокрема і якщо уклали новий контракт на проходження військової служби.

Тож з 19.07.2022 роботодавці мали ухвалити рішення, чи зберігати надалі середній заробіток працівникам, які призвані на військову службу або уклали контракт. Є лише два варіанти.

Варіант 1: без виплати середньої. У зв’язку зі скасуванням виплати середнього заробітку вид айте наказ про припинення виплати з посиланням на Закон № 2352 і чинну редакцію частини третьої статті 119 КЗпП.

Варіант 2: з виплатою середньої. Ухваліть рішення про встановлення на підставічастини першої статті 9-1 КЗпП додаткової гарантії — виплати середнього заробітку призваним на військову службу і тим, хто уклав контракт в особ­ливий період. Закріпіть цю гарантію у колдоговорі чи іншому локальному акті. Видайте наказ про припинення збереження середнього заробітку на підставі частини третьої статті 119 КЗпП і встановлення аналогічної виплати згідно з колдоговором. Виплату можна встановити у розмірі 50—100% середньої зар­плати чи в сумі посадового окладу — як пропишете, так і буде.

Спецнорма

Проте є категорія працівників, для яких передбачена спецнорма щодо збереження середнього заробітку. Йдеться про тих, хто проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період, або військову службу за призовом осіб з числа резервістів в особ­ливий період. Цю гарантію закріплено у частині другій статті 57 Закону № 2145 для педагогічних та науково-педагогічних працівників. Мін­еко­но­міки в листі від 18.08.2022 № 4711-06/59141-07 рекомендує зберігати середній заробіток зазначеним категоріям працівників і після 19.07.2022.

Контракт добровольця

Для добровольців тероборони з 19.07.2022 нічого не змінилося, адже їм зберігають середній заробіток на підставі частини першої статті 119 КЗпП відповідно до пункту 3 Контракту добровольця. Проте нараховувати ЄСВ і відображати такі виплати у додатку Д1 Податкового розрахунку тепер треба дещо інакше.

Тож розглянемо, як відображати названі виплати у Податковому розрахунку.

Що фіксувати в Податковому розрахунку

Податковий розрахунок нині об’єднує звітність з ПДФО, військового збору та ЄСВ. Його форму затверджує наказ Мінфіну від 15.12.2020 № 773. Відображайте середній заробіток мобілізованим працівникам у додатку Д1 Податкового розрахунку за трьома кодами категорій застрахованих осіб (ЗО):

  • «47» — виплати в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує націо­нальній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану за рахунок коштів підприємств;
  • «48» — виплати, що компенсують з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період або прийнятих на військову службу за контрактом;
  • «66» — виплати особам з інвалідністю, яким нараховано виплати в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує націо­нальній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану.

Мінфін з 09.08.2022 вніс зміни* до форми Податкового розрахунку, порядку його запов­нення та деяких додатків. Він додав кілька кодів категорій застрахованих осіб у Таблицю відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообо­в’яз­кове державне соціальне страхування:

  • «75» — сума середньої заробітної плати громадянам України, які відповідають вимогам, затвердженим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони;
  • «76» — виплати, що відшкодовують з бюджету в період з 24.02.2022 найманим працівникам, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення у період мобілізації;
  • «77»—«80» — виплати, що відшкодовують з бюджету в період з 24.02.2022 особам з інвалідністю і найманим працівникам УТОГ, УТОС, а також громадських організацій осіб з інвалідністю.
* Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» від 04.07.2022 № 189.

Для додатка 4ДФ середній заробіток мобілізованим є зар­платою. Відображайте його з ознакою доходу «101» незалежно від підстав для виплати.

Оновлена форма Податкового розрахунку діє з 9 серпня, але застосовуватимемо її зі звітності за IV квартал 2022 року. Звісно, якщо не буде сюрпризів від податківців. Логічно було б нові коди категорій застрахованих осіб теж використовувати починаючи з IV кварталу. Хоча, ­скажімо, код 75 не залежить від зміни форми Податкового розрахунку. То чому б його не використати під час запов­нення звітності за III квартал? Тож чекатимемо роз’яснень від ДПС.

Як запов­нювати Податковий розрахунок

Розглянемо практичні ситуації, як відображати періоди, коли зберігали чи не зберігали середній заробіток, і власне виплати в Податковому розрахунку за III квартал 2022 року.

Якщо не зберігали середній заробіток з 19.07.2022

Поширений випадок — роботодавець припинив нараховувати середній заробіток призваним на військову службу працівникам.

Середній заробіток, обчислений для збереження мобілізованому працівнику Соколу Петру Мироновичу, — 320 грн. Це його основ­не місце роботи, пов­на зайнятість, ІПН 1111122222. У липні зберегли середній заробіток за 12 робочих днів (р. дн.) по 18.07.2022 включно, у сумі 3840 грн. З 19 липня, а також у серпні та вересні середній заробіток не нараховували.

У липні нарахований дохід вийшов меншим за мінзар­плату, тому потрібно визначити мінімальну базу нарахування ЄСВ. Додаткова база нарахування ЄСВ за липень: 6500,00 грн – 3840,00 грн = 2660,00 грн. У додатку Д1 за липень виплати відобразіть двома рядками:

  • у першому з кодом категорії ЗО «47» покажіть суму нарахованого середнього заробітку 3840,00 грн і нарахований ЄСВ 844,40 грн (3840,00 грн × 22%);
  • у другому — суму різниці 2660,00 грн з кодом категорії ЗО «47» та кодом категорії нарахувань «13» і нарахований на суму різниці ЄСВ — 585,20 грн.

У додатку Д1 за серпень і вересень за відсутності нарахованого доходу запов­ніть реквізит «14» — зазначте кількість календарних днів (к. дн.), коли працівник перебував у трудових відносинах, з кодом категорії ЗО «1».

Приклад запов­нення додатка Д1 Податкового розрахунку за липень для Сокола П. М. див. у записах 1, 2 Додатка 1, а за вересень за відсутності доходу — у записі 1 Додатка 2.

2

Натисніть, щоб збільшити 

Щоб скачати в Excel, дочитайте статтю до кінця

Додаток 1. Зразок заповнення Додатка Д1 до Податкового розрахунку за липень 2022-го Додаток 2. Зразок заповнення Додатка Д1 до Податкового розрахунку за вересень 2022-го

У додатку 4ДФ за липень дохід працівника відобразіть як звичайну зар­плату з ознакою доходу «101». Податкову соцпільгу не застосовуйте на підставі підпункту 169.2.3 ПК. Приклад запов­нення додатка 4ДФ Податкового розрахунку за липень див. у записі 1 Додатка 4. А за серпень і вересень додаток 4ДФ для Сокола П. М. не запов­нюємо, оскільки немає ні нарахованого, ні виплаченого доходу.

Середній заробіток, обчислений для збереження мобілізованому працівнику з інвалідністю Беркуту Миколі Андрійовичу, — 300 грн. Це його основ­не місце роботи, працює за непов­ним робочим часом, ІПН 2222233333. У липні зберегли середній заробіток за 12 р. дн. по 18.07.2022 включно в сумі 3600 грн. З 19 липня, а також у серпні та вересні середній заробіток не нараховували.

У липні ЄСВ нарахуйте на суму фактичної зар­плати, адже у роботодавця немає обов’язку визначати мінбазу ЄСВ, оскільки для ставки ЄСВ 8,41% це правило не працює. У додатку Д1 за липень виплату відобразіть з кодом категорії ЗО «66» і нарахуйте ЄСВ у сумі 302,76 грн (3600,00 × 8,41%).

У додатку Д1 за серпень і вересень за відсутності нарахованого доходу запов­ніть реквізит «14», де зазначте кількість к. дн. перебування в трудових відносинах з кодом категорії ЗО «2».

Приклад запов­нення додатка Д1 за липень для Беркута М. А. див. у записі 3 Додатка 1, а за вересень — у записі 2 Додатка 2.

У додатку 4ДФ за липень дохід працівника відобразіть як звичайну зар­плату з ознакою доходу «101». Приклад запов­нення додатка 4ДФ за липень для Беркута М. А. див. у записі 2 Додатка 4. За серпень і вересень додаток 4ДФ не запов­нюємо, оскільки немає ні нарахованого, ні виплаченого доходу.

Якщо зберігаєте середній заробіток з 19.07.2022 як додаткову гарантію

Середній заробіток, обчислений для збереження мобілізованому працівнику Коляді Михайлу Семеновичу, — 400 грн. Це його основ­не місце роботи, пов­ний робочий час, ІПН 3333344444. У липні зберегли середній заробіток за 12 р. дн. по 18.07.2022 включно в сумі 4800 грн, з 19 липня за 9 р. дн. — 3600 грн як додаткову гарантію, що її встановив роботодавець.

Середній заробіток, нарахований по 18.07.2022, відобразіть з кодом категорії ЗО «47». За період з 19 липня, а також за серпень і вересень нарахований середній заробіток мобілізованого працівника покажіть як звичайну зар­плату з кодом категорії ЗО «1». Щоб відобразити виплати за липень, запов­ніть два рядки у додатку Д1:

  • у першому покажіть нарахований середній заробіток 3600,00 грн як додаткову гарантію за період з 19 по 31 липня з кодом категорії ЗО «1» і суму нарахованого ЄСВ 792,00 грн (3600,00 × 22%), а в реквізиті «14» — кількість к. дн. перебування у трудових відносинах — 31;
  • у другому — нарахований середній заробіток за період з 1 по 18 липня — 4800,00 грн з кодом категорії ЗО «47» і суму нарахованого ЄСВ — 1056,00 грн (4800,00 × 22%).

Приклад запов­нення додатка Д1 за липень для Коляди М. С. див. у записах 1, 2 Додатка 3. У додатку 4ДФ за липень — вересень дохід працівника відобразіть як звичайну зар­плату з ознакою доходу «101». Податкову соцпільгу не застосовуйте. На підставі якого нормативу зберігали середній заробіток — не має значення.

Якщо середній заробіток виплачуєте добровольцю тероборони

Середній заробіток, обчислений для збереження добровольцю тероборони Грому Василю Михайловичу, — 350 грн. Він працює за сумісництвом непов­ний робочий час, ІПН 4444455555. За липень нарахували середній заробіток 7700 грн. Його мали відображати з кодом категорії ЗО «1», але у серпні з’явився новий код категорії ЗО «75», тому доречно було б саме його застосовувати під час запов­нення звітності за ІІІ квартал 2022 року. Якщо ж ДПС не буде готова приймати звітність з урахуванням новацій, тоді покажемо виплату, як і раніше, з кодом категорії ЗО «1». Приклад запов­нення додатка Д1 за липень див. у записі 1 Додатка 1.

У додатку 4ДФ за липень дохід працівника відобразіть як звичайну зар­плату з ознакою доходу «101». Приклад запов­нення додатка 4ДФ для Грома В. М. за липень див. у записі 3 Додатка 4. Так само покажіть цю виплату і в 4ДФ за серпень і вересень.

2

Натисніть, щоб збільшити 

Щоб скачати в Excel, дочитайте статтю до кінця

Додаток 3. Зразок заповнення Додатка Д1 до Податкового розрахунку за липень 2022-го, коли середній заробіток — додаткова гарантія Додаток 4. Зразок заповнення Додатка 4ДФ до Податкового розрахунку за липень 2022-го

У вересні Стогнію Павлу Семеновичу зберегли середній заробіток за 15 р. дн. в сумі 5210 грн, а за сім відпрацьованих днів нарахували зар­плату 2450 грн. Це його основ­не місце роботи, пов­на зайнятість, ІПН — 5555566666.

У вересні нараховану зар­плату за відпрацьовані робочі дні відобразіть як звичайну зар­плату, а середній заробіток добровольцю тероборони покажіть з кодом категорії ЗО «75».

Щоб відобразити виплати за вересень, запов­ніть два рядки:

  • у першому покажіть суму нарахованої зар­плати 2450,00 грн з кодом категорії ЗО «1» і суму нарахованого ЄСВ 539,00 грн (2450,00 × 22%), а в реквізиті «14» — кількість к. дн. перебування у трудових відносинах — 30;
  • у другому — нарахований середній заробіток 5210,00 грн з кодом категорії ЗО «75» і суму нарахованого ЄСВ 1146,20 грн (5210,00 × 22%).

Приклад запов­нення додатка Д1 за вересень для Стогнія П. С. див. у записах 3 та 4 Додатка 2.

У додатку 4ДФ за липень — вересень дохід добровольця тероборони у вигляді зар­плати і середнього заробітку відобразимо як звичайну зар­плату з ознакою доходу «101». За потреби застосуємо ПСП, адже добровольці тероборони не є військовослужбовцями.

ПСП не можна застосовувати до зар­плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді грошового чи майнового/речового забезпечення військовослужбовців, що їх виплачують із бюджету.

Резюмуємо

Чи зможемо під час складання звітності за ІІІ квартал використовувати код категорії ЗО «75» — значною мірою залежатиме від ДПС, оскільки вона має оновити довідники та саму електронну форму звітності. А далі вже справа за розробниками програмного забезпечення з подання звітності.

Наостанок зауважимо, що у першому читанні прийнятий законопроєкт, який запроваджує щомісячне подання Податкового розрахунку. Якщо він рухатиметься далі, то запрацює, ймовірно, вже з наступного року.

Матеріали для скачування:
Стаж роботи можна підтвердити показаннями свідків
№ 36, 2022
Стаж держслужби для додаткової відпустки: які періоди включати