Бронювання працівників: Мінекономіки роз’яснює зміни
- на який строк діє відстрочка від призову
- хто визначає кількість працівників, яким надають відстрочку
З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну і оголошенням мобілізації бронювання працівників зазнавало нормативних змін. Тепер бронюють не тільки держслужбовців, а й цивільних людей, які працюють на підприємствах і в установах, що задовольняють потреби ЗСУ та населення країни. Мінекономіки в Листі* роз’яснило, на який строк надають відстрочку від призову.
Що таке бронювання
Бронювання військовозобов’язаних — це надання їм відстрочки від мобілізації. Адже під час військових дій мусить працювати служба тилу — забезпечувати населення всім необхідним для життєдіяльності. А економіка має працювати. Тому представникам певних професій треба продовжувати виконувати свої посадові обов’язки. Для цього укладають список тих, хто на найближчі 6 місяців не може бути мобілізованим.
До 24 лютого був окремий вид бронювання — спеціальний військовий облік, який стосувався державних органів. Та з початком повномасштабної агресії для роботи в тилу знадобилося багато працівників інших категорій. У зв’язку з цим Кабмін ухвалив новий порядок бронювання, який затвердив Постановою № 194. Заброньовані працівники продовжують працювати на своїх посадах і не можуть бути мобілізовані протягом строку дії відстрочки.
Мінекономіки також визначає кількість працівників конкретного підприємства чи установи, яким можуть видати документ про відстрочку, та період його дії. Важливо: період дії документа про відстрочку — не більше як шість місяців. Щоб підтвердити відтермінування від призову на військову службу під час мобілізації та воєнного часу, орган держвлади видає військовозобов’язаному витяг із наказу Мінекономіки.
Шість місяців —
максимальний строк дії відстрочки
Хто підпадає під бронювання
Бронюють працівників, які мають більшу цінність на своєму місці, ніж у лавах Збройних Сил. Іншими словами, якщо такого працівника не буде — не працюватиме підприємство чи організація, яка обслуговує важливі потреби ЗСУ або населення під час війни.
Військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, визначає стаття 25 Закону № 3543. Це ті, що працюють:
- в органах державної влади, інших державних органах;
- в органах місцевого самоврядування;
- на підприємствах, в установах, яким встановлено мобілізаційні замовлення.
Такі військовозобов’язані не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві.
На який строк надають відстрочку
Мінекономіки в Листі роз’яснило, що строк дії відстрочки від призову починається з дати, коли Мінекономіки ухвалило наказ, та закінчується відповідно до строку, який зазначений у цьому наказі.
Держорган має видати
військовозобов’язаному витяг з наказу Мінекономіки
Нагадаємо: попереднім листом від 12.07.2022 № 2714-20/47561-03 Мінекономіки поінформувало, що Порядок бронювання передбачає видачу заброньованим військовозобов’язаним посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час. Строк дії виданих посвідчень про відстрочку сплив 24 серпня 2022 року.
Утім, деякі органи державної влади, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) помилково використовують в роботі зазначений лист Мінекономіки для організації бронювання військовозобов’язаних. Тому Мінекономіки зробило більш докладне пояснення.
У новому Листі Мінекономіки нагадало про норми пункту 5 Постанови № 194. Ця норма передбачає, що заброньованому військовозобов’язаному видають витяг з наказу Мінекономіки. Цей витяг є підтвердженням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Мінекономіки просить зазначену інформацію довести до підпорядкованих підприємств, установ, організацій та використовувати для організації бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану і взаємодії з ТЦК та СП.